تاریخ سفر: ۲۹ مهر , ۱۳۹۷
مدت سفر: 6 روزه
محل برگزاری: طبس

برنامه سفر طبس

روز یکشنبه ۲۹ مهرماه ۹۷ تعداد ۴۴ نفر از فرودگاه مهرآباد تهران به سمت شهرستان طبس پرواز داشتیم مدت زمان پرواز یک ساعت بود و هواپیما بدون تاخیر راس ساعت ۱۰ صبح در فرودگاه طبس به زمین نشست . تعداد ۴۴ نفر به همراه دو لیدر و مدیرهای برنامه (محبوبه ملکی و علی خدابخشی) دربرنامه حاضر بودیم .

مدیران برنامه همان ابتدای برنامه ما را سوپرایز کردن و برای گروه یک املت خیلی خوشمزه در سیاه چادر بومگردی یک خانم محلی  سفارش دادند. این سیاه چادر بوم گردی دقیقا در ابتدای مسیر ورودی تنگه کال جنی درست شده و یک خانم شیرزن و با سلیقه چندین سیاه چادر را برای اقامت و برای پذیرایی از گردشگران در ابتدای تنگه کال جنی درست کرده است.

بیشه تور داخل تنگه کال جنی طبس، گرند کنیون ایران

بعد از صرف چای هیزمی و دمنوش هیزمی و همچنین املت خوشمزه  دوباره سوار اتوبوس شدیم و بعد از ۵ دقیقه اتوبوس سواری به ابتدای تنگه کال جنی رسیدیم وپیاده روی ما شروع شد مسیر تنگه بسیار زیبا بود تنگه کال جنی دقیقا شبیه گرندکنیون آمریکا هست ولی با ابعاد کوچکتر و فرقش با گرندکنیون این هست که در تنگه کال جنی میشه وارد تنگه شد و پیاده روی کرد ولی در گرندکنیون نمیشه و گرندکنیون را فقط از بالا میتوان تماشا کرد مسیر بسیار زیبا بود راهروهای تو در تو که توسط فرسایش آبی در طی میلیون ها سال ایجاد شده بود را طی کردیم.

ابتدای دره کال جنی

دیواره های زیبای کال جنی

در اواسط مسیر پیاده روی به یک برکه آب بزرگ رسیدیم که ظاهرا مسیر آب بسته شده بود و آب بالا آمده بود و راهنمای محلی که از سیاه چادر بوم گردی گرفته بودیم به همراه مدیران تور با هم تصمیم گرفتن که گروه را از  یک مسیر انحرافی از روی سنگها عبور دهند .ولی زیباییهای تنگه و هیجان عبور از کنار رودخانه داخل تنگه برای ما بسیار خاطره ساز شد .

ژیو پارک زیبای تنگه کال جنی

اواسط مسیر کال جنی

اشکفت

طبیعت گران بیشه تور داخل تنگه کال جنی ،تنگه ای خنک و زیبا و مرموز در قلب کویر مرکزی ایران

معابد میتراییم در انتهای دیواره کال جنی

بعد از عبور از تنگه کال جنی به انتهای تنگه رسیدیم .مسیر رفت و برگشت متفاوت بود در انتهای مسیر به نیایشگاههای میترایسم رسیدیم که در دیواره ها قرار داشت و نشان از این بود که در یک دوره ای به علت اینکه آب و آبادانی بوده و آب قداست ویژه ای داشته، در دوره  میترایسم مردم از اینجا به عنوان عبادتگاه استفاده میکردند .

یک زوج با صفا و عاشق در کمپ عشایری کال جنی

 بعد از دو ساعت پیاده روی در تنگه کال جنی ،دوباره به سیاه چادر محلی رسیدیم و داخل سیاه چادر با قرمه سبزی  با سبزیجات محلی  خوشمزه به همراه ماست و دوغ محلی از ما  پذیرایی شد .

بعد از استراحت داخل سیاه چادر به طرف اقامتگاهمان در روستای اصفهک حرکت کردیم . حدودا یک ساعت راه داشتیم و در نهایت  حدودساعت ۵ بعدازظهر به روستای زیبای اصفهک در شهرستان طبس در استان خراسان جنوبی رسیدیم.

روستای اصفهک

عکس گروهی بیشه تور در روستای اصفهک

 به محض اینکه وارد روستا شدیم حس کردیم که وارد تونل زمان شدیم و در  این تونل صدها سال به عقب برگشتیم علت آن بود که ما دم دمای غروب رسیدیم و کل روستا را با فانوس روشن کرده بودند.

در روستای اصفهک  سال ۵۷ زلزله بسیار سختی اتفاق افتاد . تقریبا ۹۰ درصد روستا ویران و خالی از سکنه شد .بعد از آن مردم سالها در این روستا زندگی نمیکردند و روستای جدیدی آن هم بنام روستای اصفهک در کنار روستای قدیم  ساختند و جالب اینجاست که در ۷ سال اخیر جوانهای محل همه دست در دست هم دادند تا روستاشان را بازسازی کنند . البته بازسازی روستا در جهت ساخت خانه های بوم گردی و هتلهای کویری داخل روستای اصفهک هست و چندین خانه را با کاهگل بازسازی کردند در حال حاضر چندین سال است که گردشگران برای اقامت از این خانه های زیبای سنتی  استفاده میکنند و بیشتر مهمانها را توریستهای اروپایی از کشور های آلمان ،فرانسه، ایتالیا و آمریکا تشکیل میدهند .

گنبد خشتی بالای رستوران اصفهک

رستوران روستای اصفهک

نکته جالبی که در روستای اصفهک دیدیم خلاقیت جوانهای روستا بود که حمام یا خزینه قدیمی روستا را بازسازی کرده و گردشگران میتوانند از خزینه استفاده کنند و حمام سنتی را در آنجا تجربه کنند.

 در اصفهک خوابیدیم چهار خانه برای گروه رزرو شده بود

بیشه تور کنار حمام طبیعی و چشمه مرتضی علی طبس

روز بعد به سمت تنگه مرتضی علی در شهرستان طبس  رفتیم که تقریبا یک ساعته روستای اصفهک میباشد خیلی جالب بود که تمام مسیر را تا تنگه آسفالت کرده بودند.

وارد تنگه مرتضی علی شدیم فضای بسیار زیبا و مفرهی  داشت و به دلیل اینکه سفر ما بین هفته بود تمام سایتهایی که میرفتیم تقریبا فقط خودمان بودیم به اضافه گروههای کوچکی از توریستهای خارجی و این عالی بود که ما تمام مکانهای دیدنی را بسیار خلوت و آرام میتوانستیم تماشا کنیم.

داخل تنگه مرتضی علی تعداد زیادی ماهی وجود دارد ماهی آزاد بنام ماهیهای دکتر فیش که پا را داخل آب ماساژ میدادند.

تنگه مرتضی علی از چشمه های آب گرم و سرد تشکیل شده وقتی داخل آب راه میرفتیم  پای راستمان در چشمه آب گرم و پای چپمان در چشمه آبهای سرد قرار گرفته جالب است که این آبها به دلیل املاحی که در آب است  با وجود اینکه در کنار هم هستند هیچوقت با هم قاطی نمیشوند و این یکی از معجزه های تنگه مرتضی علی میباشد .

در انتهای تنگه مرتضی علی به طاق و سد شاه عباسی که نازکترین سد دنیا با عرض تاج یک متر است رسیدیم

سد و طاق شاه عباسی

در انتهای تنگه تقریبا تمام گروه به جز سه نفر موفق شدند به انتهای تنگه برسند و از سد و طاق شاه عباسی در انتهای تنگه دیدن کنند سد شاه عباسی نازکترین سد دنیا میباشد با تاج سد یک متر؛ ما زیر تاج ایستادیم و عکسهای زیبایی گرفتیم.آقای خدابخشی در مورد سد سازی و سیستم کار کردن سد شاه عباسی برای ما صحبت کرد.

رستوران ناردون

از تنگه مرتضی علی برگشتیم و ناهار را در رستوران ناردون در شهر طبس صرف کردیم؛ ناردون یکی از بهترین رستورانهایی است که در استان خراسان جنوبی میباشد و  با مهمانوازی عالیشان، غذایی خوشمزه در ظروف سنتی و مسی برای ما آوردند. و سپس از باغ گلشن طبس دیدن کردیم, باغ گلشن طبس جزء چند چهار باغ مهم ایرانی میباشد.

چهار باغ مهم ایرانی؛ باغ گلشن طبس ، باغ شازده ماهان ،باغ فین کاشان و باغ ارم شیراز

پیشنهاد میکنیم هر وقت از باغ گلشن طبس بازدید کردید حتما از موزه سنگ و موزه زمین شناسی داخل باغ گلشن طبس دیدن کنید . یکی از شگفت انگیز ترین موزه هایی هست که درعمرمان دیدیم و داخل این موزه فسیل های ۵۰۰ میلیون ساله هم دیده میشود.

فصل برداشت نخل در شهر طبس

بعد از دیدن باغ به بازار قدیم شهر طبس رفتیم در آنجا محصولات محلی کویر را به شکل کارخانه ای و مغازه ای خریداری کردیم و از آنجا دوباره به روستای اصفهک رفتیم و همه ذوق و شوق داشتند که دوباره خودشان را به روستای زیبای اصفهک برسانند واقعا حال و هوایی که این روستا دارد شگفت انگیز است و هیچگونه نشانه های زندگی مدرن داخل روستای اصفهک ساخته نشده تا مردم کاملا زندگی در زمان گذشته را حس میکنند.

گروه ۴۵ نفره بیشه تور در اقامتگاه بومگردی روستای کویری و زیبای اصفهک

شب را داخل روستای اصفهک گذراندیم و فردا صبح همگی مراسم خداحافظی با جوانهای زحمتکش روستای اصفهک که این خانه ها را بازسازی میکردند داشتیم و یکی از مجریان ساخت خانه های بومگردی  در مورد بازسازی روستای اصفهک و انگیزشون از این کار برای ما توضیحات قشنگی دادند.

چندضلعی های نمکی دریاچه خور قبل از غروب خورشید

 با روستای اصفهک و شهر طبس خداحافظی کردیم و به سمت شهرستان خوروبیابانک حرکت کردیم . حدود سه ساعت و نیم راه داشتیم البته در طی این مسیر باید از زیباییهای دریاچه نمک خوروبیابانک هم دیدن میکردیم . از کنار فرودگاه امریکایها در وسط کویر خوروبیابانک گذر کردیم و به  هتل در شهر خوربیابانک رسیدیم هتل بالی اولین هتل کویری در کویر مرکزی ایران میباشد و هتلی بسیار زیبا میباشد که توسط خانواده آقای امینی تاسیس شده است.

 

یکی از مناطق جدید گردشگری خور: آبشار نمک و استخرهای پتاس در کنار دریاچه نمک خور و بیابانک بود که علاوه بر زیبایی، نحوه استخراج این مواد ارزشمند را از داخل دریاچه نمک به گردشگران نشان میداد.

بعد از گرفتن اتاقها و مستقر شدن در هتل بالی ،  به سمت دریاچه نمک خور حرکت کردیم و توانستیم عکسهای بسیار زیبایی از دریاچه بگیریم . ابتدا به سمت منطقه ای بنام آبشار پتاس رسیدیم آبشار پتاس تقریبا سه سالی است که توسط اهالی خوروبیابانک ساخته شده و در حقیقت املاح نمک و پتاسیم که داخل دریاچه است را داخل استخرها و حوضچه هاهدایت میکنند و  جذابیت گردشگری بسیار بالایی برای منطقه ایجاد کردند .در حقیقت یک استخر و آبشار بزرگی که از نمک و پتاس درست شده است.

استخرهای فیروزه ای رنگ که از پتاس و نمک داخل دریاچه نمک خوربیابانک ساخته شده است.

قرص ماه در آسمان ،آبشار پتاس خور در پس زمینه و تکه ای از کریستال نمک آبشار در دست

یکی از مسؤلان یک تکه بلور نمک را به عنوان هدیه به سرپرست گروه خانم محبوبه ملکی اهدا کرد و بعد از آن متوجه شدیم که تعداد زیادی از این تکه های نمک که خودشان درست کرده بودند در حقیقت تعداد تکه های زیادی که از آبشار پتاس برداشت کرده اند را به گردشگرها به فروش میرسانند، بلورهای نمک بسیار زیبایی هستند که در حقیقت آنها را از آبشار پتاس استخراج کردند .در آنجا غروب زیبای خورشید را در کنار آبشار پتاس نظاره گر بودیم .سپس طلوع قرص ماه را پشت آبشار نظاره کردیم.

دریاچه نمک خور

بیشه تور داخل پلیگونهای نمکی دریاچه نمک خور

آبشار پتاس خور، به تازگی توسط اهالی شهرستان ساخته شده است و نمادی از آموزش صنعت معدن و صنعت گردشگری و معرفی ثروتهای نهفته در دریاچه نمک خور میباشد.

قبل از رسیدن به آبشار پتاس از دریاچه نمک و از پلی گونهای نمکی و شش ضلعی های نمکی دیدن کردیم و پیاده روی کوتاهی روی دریاچه نمک خوروبیابانک بزرگترین دریاچه نمک فصلی ایران داشتیم .

هتل بارلی خوربیابانک

شب را در هتل خوروبیابانک سپری کردیم و برای شام کله جوش و کشک بادمجان  بسیار خوشمزه در هتل سرو شد .

شهر کویری جندق

روز بعدبه سمت شهر جندق حرکت کردیم، شهر جندق شهر کویری که جزء استان اصفهان میباشد و در ابتدای  ورودی شهر جندق از قلعه انوشیروان ساسانی دیدن کردیم، قلعه انوشیروان تنها قلعه ای میباشد  که مردم همچنان در آن  زندگی میکنند و در حقیقت شهر باستانی و قدیمی جندق داخل قلعه انوشیروان قرار گرفته است، از قلعه بالا رفتیم و چشم انداز بسیار زیبایی به کل روستا داشتیم.

کلید دار منزل یغمای جندقی

ناهار را در یکی از منازل بوم گردی داخل شهر جندق صرف کردیم و بعد از آن از کوچه باغهای زیبای جندق دیدن کردیم سپس از منزل یغمای جندقی شاعر معروف اهل جندق ،دیدن کردیم و بعد از بازدید شهر جندق به سمت روستای گرمه حرکت کردیم .

بانوی زیبای روستای گرمه با تسبیحی در دست که از بادام کوهی گرمه ساخته شده و سبدهای حصیری از جنس درختان خرما

روستای گرمه جذابیتهای بالایی دارد . متوجه شدیم که این روستا از لحاظ گردشگری بسیار رونق پیدا کرده کافه هایی  که از درختهای نخل و ساقه های نخل ساخته شده و در آن برای گردشگران ، چایی و دمنوش به همراه خرمای نخلستان سرو میشد. در مسیر پیاده روی از روستای گرمه تا چشمه گرمه کافه های سیاری وجود داشت که  تخم شربتی، خرما و محصولات دیگر محلی شان به فروش میرسید.

همچنین زنان زحمتکش روستای گرمه مثل هر سال بساط فروش صنایع دستی خودشان را همه جا داشتند .  به چشمه گرمه رسیدیم چشمه ای که از دل زمین میجوشد و خاکش  به رنگ سرخ میباشد .داخل این چشمه پر از ماهیهای دکتر فیش  است که پای گردشگران را داخل این چشمه ماساژ میدهند.

به گرمه رسیدیم، اگر بخواهیم یک جمله از گرمه بگوییم، ستایش بانوان روستای گرمه میباشد که سالهاست حاصل دسترنج خود از نخلستان و باغات گرمه را با عشق و انرژی فوق العاده شان ،به گردشگران ارایه میدهند.

بعد از دیدن چشمه گرمه وارد نخلستان گرمه شدیم پیاده روی در میان نخلستان گرمه و توضیحات راهنمایان گروه (محبوبه ملکی و علی خدابخشی ) در مورد درختان نخل و تشابه آنها با انسانها بسیار جذاب بود ، سپس وارد بافت قدیمی روستا شدیم و از منزل مازیار آل داوود گذر کردیم .پیاده روی داخل بافت قدیم داشتیم

بازدید بیشه تور از قلعه بیاضه خوروبیابانک ، قلعه ای با کاربری تدافعی بسیار بالا

به دیدن قلعه بیاضه  در روستای بیاضه قرار  در ۴۵ کیلومتری شهر خوروبیابانک رفتیم .یک قلعه چهار طبقه بسیار زیبا که مربوط به دوره ساسانی میشد و این قلعه در دوره خودش بسیار قلعه مقتدری بوده است، قلعه بیاضه را به عنوان تنها قلعه ای میشناسند که هیچگاه تسخیر نشده است سپاهیان نایب حسین کاشی همانطوری که به تمام مناطق کویری حمله کردند به قلعه بیاضه هم حمله کرده بودند ولی موفق به تصرف قلعه نشدند و روستای بیاضه را ترک میکنند.

 

قلعه بیاضه

از قسمتهای مختلف قلعه بیاضه دیدن کردیم .خوشبختانه  این قلعه به صورت درست و اصولی در حال بازسازی میباشد ،از روی سقف قلعه بیاضه میتوانستیم باغها و نخلستانهای روستای بیاضه را نظاره کنیم، سپس سوپرایزی برای مسافرها داشتیم و آن هم رفتن به هتل یتا داخل روستای بیاضه بود.

هتل کویری یتا در قلب کویر در روستای تاریخی بیاضه بنا شده است

خانم نجفی( مدیر هتل بیاضه)

هتل یتا به مدت چهار سال است که در روستای بیاضه توسط آقای نجفی و خانواده اش و دخترش تاسیس شده است . این هتل در حقیقت یک کاروانسرای ۲۰۰ ساله میباشد که داخلش قنات ، بادگبر و حیاط مرکزی دارد.

هتل کاروانسرای بیاضه

اتاقها اطراف حیاط قرار گرفته اند و در حقیقت تمام مشخصات یک کاروانسرای کویری را در خوددارد و این کاروانسرا را با خوش سلیقگی تبدیل به یک هتل کردندو برای پذیرایی عصرانه به آنجا رفتیم.

بیشه تور در تپه های ماسه بادی کویر مصر و تماشای غروب خورشید و طلوع ماه در میان شنهای کویر مصر

عصر به سمت کویر مصر و روستای فرحزاد حرکت کردیم قبل از آنجا به منطقه ای  تازه تاسیس  بنام قنات آقای حشمت رفتیم

آقای حشمت یکی از اهالی منطقه میباشند که با همت و خوش سلیقگی ، اولین و جدیدترین قنات گردشگری ایران را احداث نموده اند . هنگامی گردشگران وارد این قنات میشوند تمام سوالاتشان که آب قنات از کجا می آید و یک قنات چگونه حفر میشود را گرفتند

داخل قنات، مدیر و مجری این مجموعه برایمان از مسیر قنات حشمت توضیح داد و از اینکه این محل بسیار مورد توجه گردشگران اروپایی و ایرانی قرار گرفته بسیار خرسند بودند.

انتهای این قنات به یک استخر بزرگی میرسید که با تهیه بلیط میتوان داخل این استخر شنا کرد، آب ر استخر روان، کمی گرم  و زلال بود و به علت اینکه آب قنات از لایه های مختلف زمین میگذشت شوری آب گرفته شده بود و نمک کم و بسیار ملایمی داشت که این نمک باعث ضدعفونی آب میشد، ما دقایقی را در تختهای سنتی داخل قنات نشستیم و از صحبتهای آقای حشمت در مورد قنات استفاده کردیم .

بعد از آن مسیرمان را به طرف کویر مصر ادامه دادیم .نزدیکی کویر مصر  سه روستا در کنار هم هستند: روستای امیرآباد ، روستای مصر و بعد روستای فرحزاد که این روستاها در فاصله ۶ کیلومتری روی یک خط صاف قرار گرفته اند، امیرآباد را رد کردیم به مصر رسیدیم گشت کوتاهی داخل روستای مصر داشتیم و بعد از آن به سمت کویر مصر حرکت کردیم از آنجا به روستای فرحزاد رسیدیم که آخرین روستای کویری میباشد، فرحزاد آخر دنیا است.

پیشنهاد میکنم اگه به کویر مصر رفتید، حتما از خدمات آفرود منطقه استفاده کنید و مطمین باشید این نوع جیپ سواری را هیچ جای دیگر اینقدر امن و عالی و هیجان انگیز ،تجربه نخواهید کرد.

تعدادی از مسافرها ازخدمات آفرود کویر مصر استفاده کردند . تعدادی از جوانهای روستابا خودرویهای تویوتایو مسافران را به وسط تپه های ماسه بادی کویر مصر بردند و لحظات بسیار هیجان انگیز ، عالی و شاد را برای ما رقم زدند .

شب نشینی بیشه تور کنار آتش در روستای فرحزاد، آخرین روستای کویری

طبق رسم دیرینه پیاده روی داخل کویر گردشگران کفشهایشان را درآوردند و با پای پرهنه روی تپه های گرم ماسه بادی کویر پیاده روی کردیم و در نهایت خودمان را به یکی از بلندترین تپه های ماسه بادی رساندیم . در آنجا غروب خورشید را نظاره کردیم و همگی در سکوت مطلق از منظره زیبای غروب خورشید در تپه های ماسه بادی استفاده کردیم بعد از آن دوباره به روستای فرحزاد رفتیم و  کنار آتش  شعر خوانی و و دورهمی زیبایی داشتیم .

روز بعد برنامه ما حرکت  به سمت شهر نایین بود . از هتل زیبای خوروبیابانک بعد از سه شب اقامت خداحافظی کردیم و به سمت نایین رفتیم و در مسیر از روستای انارک دیدن کردیم ،روستای انارک یک روستای قدیمی مربوط به دوره ساسانی بوده و  چون این روستا در مسیر جاده ابریشم بوده مورد توجه قرار گرفته و بارها وبارها راهزنان از جمله نایب حسین کاشی به این روستا حمله کردند و این روستا را تسخیر کردند و این مسایل باعث شد که امیرکبیر به حاکم شهر انارک دستور میدهد که یک دیوار محافظی اطراف شهر بسازند و قلعه ای داخل شهر بنا کنند و همچنان بقایای برج بارو و دیوار قدیم شهرکه به دستور امیرکبیر برای محافظت بیشتر شهر ساخته شده است دیده میشود.

شهر کویری انارک که اخیرا بازسازی شده است

کوچه های کویری انارک

وارد شهر انارک شدیم مردم این شهر قسمتی از بافت قدیمی شهر انارک را به صورت کاهگلی و قدیمی بازسازی کردند و همچنین قسمتی از قلعه انارک بازسازی شده

بعد از دیدن قلعه انارک از موزه مردم شناسی شهر انارک دیدن کردیم و مدیر موزه توضیحات جالبی در مورد معادن شهر انارک و تاریخ انارک برای ما داد . چندین نیسان انار فروشی در میدان اصلی شهر آمدند و گردشگران  تا  توانستند انار خریدند.

درب قدیمی داخل شهر انارک

بعد از بازدید شهر انارک و موزه مردم شناسی مسیرمان را به شهر نایین ادامه دادیم و در شهر نایین برنامه بازدید از کارگاههای عبابافی را داشتیم،کارگاههای عبابافی قدیمی و تعدادی از پیرمردان نایین که داخل سردابهایی زیر زمین مشغول بافت ابا هستند.

کارگاه های عبا بافی نایین

تعداد  عبابافاتها هر سال کمتر میشد تا اینکه میراث فرهنگی تصمیم گرفت کارگاههای عبابافی را بازسازی و مجهز کند و در حقیقت کاری کند که این هنرمندان قدیم شهر نایین آنجا را ترک نکنند. به آنها آموزش دادند که با دستگاههای عبابافی صنایع دستی مطابق میل گردشگران ببافند و خلاصه خیلی خوشحال شدیم که جاده رسیدن به کارگاه عبابافی بنام  تپه محمدیه بکاملا بازسازی و آسفالت شده بود و توریستها از این کارگاهها دیدن میکردند.

ناهار را در شهر نایین صرف کردیم و بعد از آن به سمت تهران حرکت کردیم و حدود ساعت ۱۰ شب به تهران رسیدیم.

این بود سفر ما به کویر مرکزی ایران و شهرستان طبس

به امید سفر دیگر به کویر و طبیعت ایران

بدرود.