تاریخ سفر: ۱۲ مرداد , ۱۳۹۰
مدت سفر: 12 روز
محل برگزاری: آنکارا-قونیه-کاپادوکیا-انتالیا-کمر-دنیزلی-استانبول

سفر گروهی به ۷شهر کشور ترکیه

روز ۱۲مرداد ۹۰ سفر گروهی ما به دیدنیهای ترکیه آغار شد.تعداد ۴۶نفر بود . پرواز ما از فرودگاه امام به مقصد آنکارا پایتخت ترکیه بود.حدود ساعت ۲۰:۰۰به وقت ترکیه که یک ساعت ونیم از کشور ما عقب تر است به آنکارا رسیدیم.اتوبوس ولوی ترک به کاپتانی آقا هاشم در فرودگاه آنکارا منتظر ما بود.راننده بسیار با اخلاق و خوب و حرفه ای بود و تمام ۱۲روز سفرمان را با این اتوبوس گذراندیم.

شب اول را در هتل آنکارا اقامت داشتیم . شهری بسیار پر رفت وآمد که بازارها ومغازه هایش تا نیمه های شب مشغول کاربودند.صبح روز دوم بازدیدمان رااز مقبره کمال آتاتورک بنیانگذار جمهوری ترکیه آغاز نمودیم.برای دیدار مجموعه فوق بایستی از یک طرف وارد واز طرف دیگری خارج میشدیم.

تندیس هایی در ابتدای مسیر بازدید ما موجود بود که گویا این یکی نشان از برکت و دستگیری نیازمندان میباشد .

بعداز حدود ۵دقیقه راه رفتن به قسمت دیگری از مجموعه رسیدیم . مزار آتاتورک داخل این ساختمان مکعبی شکل قرار دارد.

بعد از دیدار مجموعه وموزه جنگ کمال آتاتورک از شهر انکارا خارج شدیم.به طرف منطقه کاپادوکیا حرکت کردیم. منطقه ای که سراسر آن از عارضه های آتشفشانی ۷۰ملیون ساله شکل گرفته که از زیر آب خارج شده.ابتدا از جایی که دوربین چشمی روی زمین نصب کرده بودند از دودکشهای دیو دیدن کردیم.

این سوراخ هایی که در کاپادوکیا میبینم توسط هوشمندی مردم دیار قرن ۵میلادی ساخته شده که برای فرار از آزار امپراطوران ، به اینجا پناهنده شده اند.

منطقه توریستی کاپادوکیا که البته اینجا شهر نوشهیر میباشد که دارای امکانات توریستی جالب توجهی میباشد .

خانه ها برخی ۲و۳طبقه میباشند.

راستی داشت یادم میرفت .این عکس دیگری از کنار درب ورودی مقبره کمال آتاتورک میباشد .این سربازان هر ۸ساعت ۱بار شیفتشان تغییر میکندتا به عنوان سربازانی از دوره جنگ جهانی دوم نمایش داده شوند.

این نیز سنگ مزارآتاتورک میباشدکه البته نمونه این نوع سنگ گرانیت فقط در معادن ایران میباشد و سنگ را از ایران به ترکیه آورده اند.ادامه مجموعه اتاتورک بصورت موزه جنگ بسیار وسیعی است که در آن عکس برداری وفیلم برداری ممنوع میباشد .

شب قبل را در هتل *۳قونیه سپری نمودیم.روز سوم سفر برنامه دیدار شهر قونیه را داشتیم .صبح از هتل ما تا مزار مولانا ۱۵دقیقه راه بود که راه را پیاده طی نمودیم. در محوطه از توضیحات محبوبه استفاده کردیم.سپس همگی به سکوت دعوت شدیم و پا در خانه عشاق نهادیم.خانه عشاق آمد این مکان

هر که ناقص آمد اینجا شد تمام

قدیمی ترین بخش مزار مولانا ، گنبد سبزی است که ازبیشتر نقاط شهر پیداست و نمادی است از کلاه دراویش .

مزار مولانا که ازبقیه مزار های صوفیان ومریدانی که در کنارش دفن شده ، بزرگتر میباشد و پارچه سیاه رنگی روی آن قراردارد در ابتدا صندوق چوبی روی مزار مولانابود که بعدها آن را به روی مزار سلطان ولد پدر مولانا که در کنار مزارمولانا است ، انتقال دادند.

بعدازگذران اوقاتی خوش و معنوی ، به هتل رفتیم و ناهار خوردیم.بعدازظهر قرار ما بود که به دیدار مسجدشمس تبریزی برویم .البته مسجد شمس محلی است که به طورسمبلیک با این عنوان گفته میشود ، لکن نمیتوان به طورقطع گفت که شمس در کجا و چگونه از دنیا رفته است .

آنچه اهمیت دارد این است که شمس آنچنان موجبات تحول مولانا را فراهم نمود که مولانا در وصف حال خود سروده :

زاهد بودم،ترانه گویم کردی،سرحلقه بزم وباده جویم کردی

سجاده نشین باوقاری بودم ، بازیچه کودکان کویم کردی

شب قبل را در هتل قونیه سپری نمودیم.روزچهارم سفر بعداز صبحانه به طرف آنتالیا حرکت کردیم . قبل از شهر آنتالیا به محل رفتینگ رفتیم . یکی از مهیج ترین قسمت های سفر ما در رودخانه وحشی بود . هر ۹نفر در یک قایق سوارشدیم به همراه مربی وناجی .

تعداد ۵قایق شدیم و مسیر حدود ۲۰ کیلومتر را پارو زدیم . البته در راه عکاسان وفیلمبرداران سیار در آب وکنار آب از ما عکس وفیلم میگرفتند و در آخر برنامه عکس و فیلم مارا به قیمت ۵دلار به خودمان به فروش رساندند.در حین برنامه برنامه های مهیج دیگری همچون شیرجه از روی دایپ و عبور از عرض رودخانه با وسایل فنی ، نیز داشتیم . ناهار را در بین مسیر قایق رانی صرف کرده و دوباره به مسیر قایق سواری در رودخانه ادامه دادیم .گاهی که عمق و شدت آب کمتر میشد به داخل آب شیرجه میزدیم که البته آب بسیار خنک بود . حدود ساعت ۱۰شب بود که به هتل مان به نام هتل *۴سندر در آنتالیا رسیدیم.

این نمای هتل ما در شهر آنتالیا میباشد .(هتل سندر)

روز بعدرا در شهر آنتالیا به پارک آبی(آکوا پارک )، رفتیم که این پارک در کنار آبهای نیلگون دریای مدیترانه ساخته شده و برای اشخاصی که نمیخواهند از وسایل بازی استفاده نمایند میشود ، برنامه ای را در کنار این سواحل صخره ای ترتیب داد. تعدادی از گردشگران ما به اسکله پایین پارک رفتند و به شنا وغواصی مشغول شدند.

اسکله پایین پارک آبی

روز ششم را در آنتالیا به طرف شهر توریستی کمر که تا آنتالیا حدود ۱ساعت راه داشت رفتیم.خیابان های اصلی وفرعی این شهر همه سنگ فرش شده اند .

سواحل کمر یکی از توریستی ترین سواحل دنیاست .

در اسکله کمر سوار بر کشتی بزرگی شدیم تا ما را به جزایر کمر برساند.

در مسیر ۳بار کنار ۳جزیره توقف میکردیم تا بتوانیم در آبهای دریای مدیترانه که البته خیلی هم شور بود شنا کنیم . با اینکه جلیقه نجات داشتیم ولی بدون جلیقه هم نمیشد شیرجه سوزنی بزنی …

کشتی نزدیک جزیره توقف کرده و عده ای توانستند خود را به ساحل برسانند.در کشتی برای ما ناهار و موزیک بسیار عالی ترتیب داده شده بود و یکی از خاطره انگیز ترین قسمت های سفر را در کمر داشتیم

روز هفتم سفر در برنامه ما وقت آزاد در شهر وسواحل آنتالیا بود اما مدیران گروه برنامه ای فوق العاده برای ما در نظر داشتند که بسیار ما را سورپرایز کردندوآنهم بازدید چشمه های سفید رنگ پاموکاله

نمونه این چشمه ها همان چشمه های رنگی معدنی باداب سورت ساری – سمنان میباشد که به عنوان دومین منطقه ملی طبیعی ایران ثبت جهانی شده.

البته چشمه های رنگی معدنی باداب سورت ایران با طیف های رنگی نارنجی ، زرد وقرمز به طور طبیعی خودنمایی میکندکه به علت املاح آهن ومس ومنیزیوم ونمک میباشد .اما چشمه های پاموکاله در شهرستان دنیزلی ترکیه ، فقط به رنگ سفید میباشد که به علت املاح زیاد آهکی و گچی میباشد .

نکته قابل توجه این است که :این استخرهای مصنوعی آبی رنگی که میبینید در کنار هتلی بسیار توریستی در کنار چشمه ها ساخته شده تا بتواند توریستهای بیشتری را جذب کند.آب استخرها از چشمه های معدنی بالا میباشد که بسیار خواص درمانی بالایی دارد.

دریاچه طبیعی که در پشت استخرها مشاهده میکنید توسط آب چشمه ها تغذیه میشود و تعدادی پمپ های فشار قوی داخل دریاچه قرارداده شده تا آب چشمه ها دوباره به بالا برودوآب را در بالا هدایت میکنند تا هر چند مدت یکبار حوضچههای جدیدتری ساخته شود.به این ترتیب مکانی که در ابتدا مساحت کمی داشته به محوطه وسیعی از حوضچه های اسرار آمیز و توریستی و معدنی تبدیل شده که چشم هر بیننده ای را به خود خیره میکند.

ما تاغروب خورشید در منطقه ماندیم تا بتوانیم تصویر زیبای غروب خورشید را در آب چشمه ها مشاهده نماییم.به هنگام غروب خورشید به یاد چشمه های باداب سورت خودمان افتادیم که حتی یک صدم کارهایی که اینجا برای این چشمه های سفیدرنگ انجام شده برای آن نشده است . تازه با بهره برداری از معدن سنگ کنار باداب سورت ، آسیب های جدی به بافت منطقه خورده.البته الان هم دیر نیست که با هزینه کم و پشتیبانی مقامهای مربوطه ، چشمه های باداب سورت را از مرگ حتمی نجات دهیم.

این تصویر از بازمانده های کاخ سلاطین وامپراطوری رم میباشد که در بالای چشمه ها قراردارد.

این عکس را در مسیر برگشت از چشمه ها گرفتم.

روز هفتم سفر بعداز دیدار پاموکاله دنیزلی ، به طرف استانبول ادامه مسیر دادیم.برنامه ما دیشب شبرو بود که داخل اتوبوس بودیم و حدود ساعت ۱۰:۰۰صبح بود که به هتل مان در استانبول بانام هتل *۴حمیدیه رسیدیم. روز قبل را به وقت آزاد در بازارها و استراحت گذراندیم .روز نهم برنامه ما بازدید از مسجد ایا صوفیا یکی از باارزشترین مکانهای تاریخی ترکیه بود.

راهنمای ما ترکی وفارسی زبان بود که با گوشی هایی که به ما تحویل داده شد میتوانستیم ، صدای اورا داخل مسجد ایاصوفیا بشنویم.این گروه ساده سفران میباشد که از نشان دادن نقشهای طلایی که آقای راهنما با نور قرمز چراغ راهنمایش نشانمان میدهد شگفت زده شده اند.

از کوزه مرمرین مزبور ۳عدد توسط شخصی روستایی پیدا شده بود که داخل آنها پر بود از سکه های طلا .مرد روستایی هر ۳کوزه را به دولت تحویل داده بود و دولت برای تشکر از او یکی از کوزه های پر از طلا را به او هدیه کرده.

این نقاشی ها باقی مانده نقاشیهای دورانی است که از حضرت مریم و حضرت مسیح روی دیوار حک شده بود . کاربری ابتدایی این محل کلیسای ایا صوفیا بوده که بعداز فتح استانبول توسط سلطان محمد فاتح ، روی تمامی نقاشیهای طلا کاری شده گچ سفید مالیده شده و کاربری این محل از مسجد به کلیسا تغیر یافت.

این سوراخی است که روی ستونی تعبیه شده . به گفته راهنما، هرکس ۳۶۰درجه بتواند انگشت ودست خود را در آن بچرخاند آرزویش برآورده میشود.تجربه جالبی بود …

بازدید بعدی ما دیدار کاخ توپی کاپ سرا بود که چندین موزه داخل آن قرارداشت که داخل یکی از موزه ها تخت پادشاهی نادر شاه که به دربار هدیه داده شده قرار داشت .

نمای مسجد سلطان احمد که به مسجد آبی شهرت دارد.

نمای مسجد ایا صوفیا که مناره گوشه سمت راست که کمی به رنگ قرمز میباشد ساخته دست یک معمار یزدی است وبنای آجری ان کاملا شاخص ومتفاوت است .

از بالای تراس کاخ توپی کاپی میتوان تنگه بسفر را نظاره گر بود.

روز دهم برنامه ما بازدید از جزیره بیوک آدا بود . داخل جزیره از این تل های با نماد گل و شکوفه زیاد دیده میشود که بهترین سوغاتی داخل بیوک آدامیباشد.

کشتی بزرگی که ما را از اسکله استانبول به قسمت آسیایی و سپس جزیره بیوک آدا رساند.

این هم ترمینال کالسکه سواری داخل جزیره که با ۱۰دلار میتوان سوار کالسکه شد و گرداگرد جزیره را گشت .ضمن اینکه در این جزیره هیچ اتومبیلی وجود ندارد.

به عنوان حسن ختام برنامه عکس آخر را از میدان نمادین ومرکزی جزیره بیوک آدا میگذاریم که البته در فرهنگ ترکیه ساعت نمادی از استواری ومقاومت است .