سفر ۳۰ روزه به دور اروپا دیدار ۱۰ کشور( یونان، ایتالیا،سویس،فرانسه،هلند، بلژیک، آلمان ،اتریش ،چک، مجارستان)

روز اول ساعت ۵ صبح از تهران به مقصد آتن پایتخت یونان پرواز کردیم، با پرواز مستقیم ایجین به شهر آتن رسیدیم، اتوبوس ما که از ایران ۵ روز جلوتر حرکت کرده بود در فرودگاه آتن منتظر ما بود ،بعد از تحویل چمدانها سوار اتوبوس شدیم و از توضیحات مدیران برنامه (محبوبه ملکی و علی خدابخشی) در طول مسیر تا هتل استفاده کردیم، حدود ساعت ۹ صبح به هتلمان در شهر آتن رسیدیم و بیشه تور کار زیبایی که انجام داده بود هتل را یک روز جلوتر رزرو کرده تا مسافران بتوانند از صبحانه هتل در آن روز استفاده کنند و همچنین استراحت نیم روزه بعد از پرواز داخل هتل داشته باشند.

بعد از استراحت در هتل به طرف محله پلاکا که قلب تپنده شهر آتن میباشد حرکت کردیم.

در مسیر از دیدن خیابانها و کوچه پس کوچه های شهر آتن ابتدا بسیار متعجب شدیم،  بسیاری از خیابانها و کوچه ها روی دیوارهایشان نقاشی شده بود که بعدها فهمیدیم بسیاری از این نقاشی ها نمادی از اعتراضات مردمی میباشد، به محله پلاکا محله ای شاد پر از جنب و جوش و تاریخی در شهر آتن رسیدیم، چند ساعتی را در کافه ها رستورانها و پیاده روهای زیبای محله پلاکا گذراندیم و به هتل برگشتیم.

روز بعد در شهر آتن از موزه آکروپلیس بازدید کردیم، موزه آکروپلیس دقیقا روی سایت تاریخی مجموعه آکروپلیس بنا شده است و همین مسیله سبب شد که برای ساخت این موزه انتقادات زیادی صورت بگیرد ،زیرا این بنای بزرگ روی یک سایت بسیار باستانی ساخته شده است. موزه ای ۴ طبقه که در طبقه اول و دوم آن بیشتر اشیا از تپه های باستانی آکروپلیس کشف شده است و عکاسی در این طبقات ممنوع میباشد.

یکی از زیباترین بناهای موزه آکروپلیس معبد آرختیوم میباشد که اصل مجسمه های دوشیزگان این معبد از تپه  آکروپلیس به داخل موزه حمل شده و تنها قسمتی از موزه میباشد که عکاسی در آن آزاد است.

در طبقه سوم موزه ماکت آثار تاریخی یونان ساخته شده و همچنین عکاسی در آنجا آزاد میباشد.

در طبقه چهارم موزه سرتاسر دیوارها شیشه ای میباشد و نمای بسیار زیبا و شگفت انگیزی از طبقه چهارم موزه به تپه تاریخی آکروپلیس داشتیم و یکی از جذاب ترین قسمتهای  موزه آکروپلیس همین چشم انداز زیبای موزه به تپه آکروپلیس میباشد.

بعد از دیدار موزه پیاده به سمت سایت تاریخی آکروپلیس حرکت کردیم در مسیر از توضیحات زیبا و تکمیلی راهنمایان تور استفاده کردیم ،اولین بنایی که در مجموعه آکروپلیس بازدید نمودیم سالن آمفی تاتر آمفی سیوس میباشد که محلی است که آقای یانی چندین سال پیش یکی از معروفترین کنسرتهای خود را در این سالن آمفی تاتر اجرا نمود.

از پله های پروپیلا و دروازه پروپیلا گذر کردیم از معبد نایک( به معنی پیروزی )در تپه آکروپلیس بازدید نمودیم.

با شکوه ترین بنای تپه آکروپلیس معبد پارتنون میباشد که از ۳۶ ستون سنگی سه تکه ساخته شده و اطراف معبد داستانهای افسانه ای پوزیدن و آتنا با حکاکی و سنگ نگاره نمایش داده میشود.

معبد آرختیوم و دوشیزگان معبد آرختیوم که همچین ستونی معبد را در دست گرفته اند در کنار معبد پارتنون خودنمایی میکنند.

از بالای تپه آکروپلیس چشم انداز بسیار شگفت انگیزی به دریای اژه و شهر آتن داشتیم، حال و هوای روی تپه آکروپلیس بسیار عالی است گردشگرانی که از سایر کشورها برای دیدن این مجموعه تاریخی به یونان سفر میکنند بازدید مجموعه و تپه آکرو پلیس را وظیفه خود میدانند.

سپس به سمت آگورا به معنی مرکز شهر قدیم پیاده حرکت کردیم و از سرستونها و موزه آگورا بازدید کردیم.

آگورا محلی است که در قدیم مردم در آنجا تجمع میکردند.

داخل آگوراها تمام ساختمانهای یک شهر کامل وجود داشت مثل :بازار ،معبد یا کلیسا ،دادگاه ..و هر ساختمانی که یک شهر نیاز داره داخل آگورا وجود داشته و اما مهمترین بنای داخل آگورا معبد هفاستعوس میباشد هفتاستعوس در حقیقت خدای آهنگری و صنعت است و معبد هفاستوس یکی از قدیمی ترین معابد افسانه ای یونان است که تقریبا تمام قسمتهای آن بسیار سالم باقی مانده است.

ناهار را محله پلاکا در شهر آتن خوردیم محله پلاکا پر از رستورانهای متنوع با غذاهای یونانی میباشد، کباب یونانی در کنار ماست یونانی وسایر مخلفاتش یکی از لذیذترین غذاهایست که میتوان در محله پلاکا نوش جان کرد.

بعد از استراحت در هتل از سالن المپیک روباز شهر آتن که قدیمیترین بنای المپیک معاثر در اروپا میباشد دیدن کردیم و شب نیز شهرگردی دوباره ای در مرکز قدیم شهر داشتیم.

روز بعد به سمت دهکده دلفی حرکت کردیم، اکثر افسانه های یونان باستان از دهکده دلفی برخواسته است، بسیاری از خدایان یونان باستان از جمله زیوس، آتنا و آپولو در دهکده دلفی بودند.

دهکده دلفی برای مردم اروپا همانند شهر مکه برای مسلمانان میباشد.

دهکده دلفی در میان کوههای المپ و ارتفاعات یونان قرار گرفته است .

از معبد آپولو که خدای مونث زمین میباشد مناظره کردیم سپس پیاده به سمت سالن تاثر آکوستیک دلفی رفتیم و از قدیمی ترین المپیک دنیا که مربوط به سال ۲۰۰ میلادی میباشد دیدن کردیم تمامی این نقاط روی سایت تاریخی در تپه های دلفی قرار گرفته و همه نیازمند پیاده روی روی شیب متوسط میباشد.

بعد از صرف ناهار پیاده روی کوتاهی داخل دهکده زیبا و طبقاتی دلفی داشتیم این دهکده ما را به یاد دهکده های طبقاتی خودمان در کردستان در میان کوههای زاگرس می انداخت ،سپس سوار بر اتوبوس از میان باغات زیتون منطقه گذر کردیم همگی داخل اتوبوس در خوابی شیرین فرو رفته بودیم که با صدای آقای خدابخشی از خواب پریدیدم که توجه ما را  به دیدن پل زیبایی در بندر پاترای جلب میکرد.

با اتوبوس از روی این پل کابلی که روی خلیج کورنیز زده شده بود گذر کردیم و بعد از سوختگیری در یکی از پمپ بنزینهای شهر پاترای به سمت بندرگاه رفتیم از  اینجا به بعد ۲۴ ساعت در آبهای دریای آدریاتیک به سمت ایتالیا حرکت کردیم.

اتوبوس ما به همراه ماشینهای ترانزیت دیگر وارد پارکینگ کشتی شد و گروه نیز بعد از گذراندن تشریفات اداری در بندرگاه وارد کشتی شدند، پیدا کردن کابینهایمان داخل کشتی بدون وجود راهنمایمان برنامه بسیار دشوار میشد.

شب را روی عرشه به شعر خوانی و شب نشینی گذراندیم و فردا صبح  نیز صبحانه را در رستوران شیک و مجلل داخل کشتی نوش جان کردیم و حدود ساعت  ۵ عصر بود که کشتی در بندر آنکولا در کشور ایتالیا پهلو گرفت.

بعد از خارج شدن از کشتی همگی برای عکاسی از صحنه خروج اتوبوس ایرانی مان از داخل کشتی منتظر شدیم ،دیدن این همه ماشین ،موتور، کاروانهای توریستی، موتورهای توریستی، اتوبوسهای توریستی که از پارکنیگ کشتی خارج میشدند بسیار جالب است که کشورهای اروپایی برای سفر کردن برنامه ریزیهای طولانی مدت دارند.

از بندر آنکونا تا شهر رم حدود سه ساعت اتوبوس سواری ذاشتیم.

ایتالیا به کشور اتوبانها ،تونلها و پل ها معروف است. از جاده های بسیار زیبا که در کوهستان آلپین ایتالیا ساخته شده بود گذر کردیم و حدود ساعت ۱۰ شب به هتلمان در شهر رم رسیدیم.

ساعتها یک ساعت به عقب برمیگشت.

اولین بازدید ما در شهر رم دیدار آمفی تاتر کلسوم میباشد ،یکی از معروفترین بناهای کشور ایتالیا که در قرن دوم میلادی توسط  وسپاسین امپراتور رم ساخته شده، آمفی تاتر کلسوم که در حاضر نماد ایتالیا و نشانه افتخار ایتالیاها میباشد در زمان خودش محل جنگهای گلادیاتوری بود در این آمفی تاتر جنگ واقعی بین گلادریاتورها با حیوانات وحشی نمایش داده میشد و مبارزات بسیار خونینی در این آمفی تاتر اجرا میگردید.

برای دیدن آمفی تاتر کلسوم و جاهای دیدنی کشور ایتالیا بایستی صبح زود از خواب بیدار میشد.

سپس با پای پیاده به سمت بافت تاریخی رم حرکت کردیم از کنار موزه جنگ در میدان ونزیا گذر کردیم.

مجسمه امانویل دوم که در قلب تاریخی شهر رم قرار دارد نشاندهنده ارزش

معبد پانتیون در شهر رم یکی از یزرگترین گنبدهای دنیا را در خود دارد، مغازه پینوکیو در کنار معبد پانتیون نیز یکی از جذابیتهای شهر رم میباشد.

بعد از صرف پیتزا و پاستا در رم که غذاهای ملی ایتالیا میباشند از چشمه عشاق یا فوواره تروی دیدن کردیم، گفته میشود اگر پشت به چشمه عشاق بایستی و سکه ای را در چشمه بیندازی سال دیگه دوباره به رم بازخواهی گشت.

پله های اسپانیایی نیز یکی از دیدنیهای شهر رم میباشد که عریض ترین پله ها را در خود جای داده و در کنار سفارت اسپانیا قرار دارد این پله ها کشور واتیگان را به سفارت اسپانیا نزدیک میکند و جالب توجه است که اولین مگ دونالد اروپا در کنار پله های اسپانیایی تاسیس شد که با اعتراضات وسیع مردمی روبرو گردیده بود.

برنامه دیگر ما در ایتالیا بازدید کشور واتیکان بود، واتیکان کشور کوچکیست که در قلب شهر رم قرار دارد. و کوچکترین کشور مستقل در دنیا میباشد وارد شدن به واتیکان نیازی به ویزا ندارد و درب شهر به روی همه گردشگران که در شهر رم میباشند باز میباشد دور تا دور کشور با یک دیوار بسیار بلند و قطوری محصور شده است و در واتیکان ابتدا از موزه واتیکان دیدن کردیم که یکی از بزرگترین و مجلل ترین موزه های دنیا میباشد، موزه ای با پیش زمینه مسیحیت،

اما هدف اصلی همه توریست ها دیدار کلیسای سیستین و نقاشی های میکلانژ در سقف کلیسای سیستین میباشد، میکلانژ یا میکل آنجلو سقف این کلیسا به مدت ۵ سال از سال ۱۵۰۸ تا ۱۵۱۲ نقاشی کرد و زیباترین آثار نقاشی جهان را در سقف کلیسای سیستین از خود به یادگار گذاشت همه نقاشی های روی سقف سیستین توسط میکلانژ خلق شده و در حقیقت نه صحنه از کتاب آفرینش توراج به تصویر کشیده شده و مهمترین و معرفترین این آثار به نام آفرینش آدم در مرکز سقف کلیسا میباشد که از شاهکارهای  هنر آناتومی هنر نقاشیست البته لازم به ذکر است عکاسی در تمام قسمتهای  موزه واتیکان به غیر از کلیسای سیستین آزاد میباشد.

دومین مهمترین اثر نقاشی میکلانژ در کلیسای سیستین نقاشی قضاوت نهایست که میکلانژ در سن ۶۰ سالگی و ۲۸ سال بعد از نقاشی سقف این کلیسا شروع به آفرینش این اثر کرد، قضاوت نهایی دقیقا روی دیوار محراب کلیسا قرار داده شده و در این تصویر مسیح در مرکز تصویر ایستاده و سمت چپ گروهی به جهنم و سمت راست گروهی به بهشت میروند.

تصویر بارتلومه مقدس دقیقا در زیر تصویر مسیح دیده میشود که روی سنگ نشسته و پوست خود را در دست گرفته و گفته میشود که میکلانژ تصویر خود را در صورت بارتلومه نقاشی کرده در حالی که از دنیا کنده میشود و پوست بدن خود را در دست خود گرفته است. در موزه واتیکان گویا گردشگر مجکوم به راه رفتن میباشد تقریبا در هیچ جای موزه صندلی برای نشستن گردشگران فراهم نشده است و گویی شما را به اجبار به تماشای قسمتهای محتلف موزه دعوت میکند و این باعث خستگی بیش از حد گردشگران در موزه واتیکان میشود. موزه پاتیکان در سال ۱۵۰۶ میلادی توسط پاپ ژولیس دوم بنیان نهاده شد و در حقیقت ساختمانی در داخل کشور واتیکان میباشد در این موزه آثاری از تمدنهای مختلف قرار داده شده موزه واتیکان سال ۲۰۰۶ پانصدمین سالگرد تاسیس خود را جشن گرفت این موزه سالانه پذیرای ۴میلیون بازدید کننده میباشد.

این موزه در واقع ساختمانی در داخل کشور واتیکان است که شامل چند مجموعه موزه است لازم به ذکر است که نقشه های موجود در موزه واتیکان همه مربوط به قرن ۱۵ به بعد میباشد.

بعد از دیدار موزه واتیکان به کلیسای سنپیترو یا کلیسای سنپیتر رفتیم کلیسایی در مجاورت واتیکان که نزدیک به ۲۰۰ هزار متر مربع وسعت دارد و هجاریها و مجسمه های بالای سقف آن اثر میکلانژ هنرمند مشهور ایتالیایست گفته میشود کلیسای سنت پیتر بزرگترین کلیسای جهان میباشد.

شخص سنت پیتر در حقیقت یکی از هواریون عیسی مسیح بوده که مقبره او در وسط محوطه داخلی این کلیسا قرار دارد و سایر پاپها از جمله پاپ ژانمل دوم که چند سال پیش فوت کرد در زیرزمین این کلیسای بزرگ و مجلل دفن شده اند.

کلیسای سنت پیتر یکی از مجلل ترین کلیساهای جهان است زیرا با ساحت این کلیسا تصمیم داشتند تا قدرت مسیحیت را به رخ جهانیان بکشند نقشه هوایی ساختمان  کلیسای سنت پیتر به شکل یک کلید طراحی شده که نماد کلید بهشت است و مجسمه های هواریون مسیح به شکل نیم دایره در اطراف در ورودی کلیسای سنت پیتر نصب شده است، ساخت کلیسای سنت پیتر حدود ۱۰۰ سال طول کشیده است که ابتدا توسط برامانته طراحی شد سپس با طرح میکلانژ و بعد مادرنو سپس بروننی ساخت کلیسا به پایان رسید و یکی از شاهکارای معماری باروک پدید آمد.

مهمترین قسمت کلیسا، وقتی که وارد کلیسای سنت پیتر میشوید سمت راست مجسمه مریم مقدس را میبینید که پیکر بی جان عیسی مسیج را در آغوش گرفته این اثر معروف میکلانژ بنام مریم سوگوار معروف است مجسمه ای از جنس مرمر که پشت شیشه ضد گلوله از آن نگهداری میشود. میکلانژ مجسمه مریم سوگوار را از سنگ مرمر یک تکه ساخته و تنها اثری از میکلانژ است که او حاضر شده امضای خود را روی آن (روی شال مریم مقدس) حک کند. این مجسمه ابتدا قرار بود در مقبره یک کاردینال گذاشته شود ولی بعدها جای آن به درون مجسمه سنت پیتر منتقل شد، میکلانژ در بیست سالگی در سال ۱۴۹۸ کار ساخت این مجسمه را آغاز کرد و بعد از دوسال به اتمام رساند. علت اینکه این مجسمه پشت شیشه ضدگلوله نگهداری میشود این است که سال ۱۹۷۰ یک زمین شناس به درون کلیسا دوید و با چکش زمین شناسی خود به این مجسمه ۵۰۰ ساله حمله کرد او در جالی که فریاد میزد من عیسی مسیح هستم یک دست مریم مقدس را  به طور کامل از آرنج جدا کرد و بینی اش را شکست، سپس مجسمه ترمیم شد و پشت شیشه ضدگلوله قرار گرفت.

محراب کلیسای سنت پیتر یکی از زیبایترین قسمتهای کلیسا میباشد که فقط پاپ اجازه ورود به بالای کلیسا را دارد.

سایبان برونینی بنام بالداکینو در کلیسای سنت پیتر نمادی از ثروت و توانگری مسیحیت میباشد گفته میشود فلز برنزی این اثر از سقف پانتهون برداشته شده این سایبان بیست و نه متری در سال ۱۶۳۳ در کلیسای سنت پیتر نصب شد. سقف کلیسای سنت پیتر به نام گنبد میکلانژ معروف است میکلانژ این گنبد را در سن ۷۶ سالگی طراحی کرد و قبل از اینکه کامل شدن ساخت گنبد را ببیند از دنیا رفت این گنبد ۴۳ متر قطر و ۱۲۰ متر ارتفاع از زمین دارد و با ستونهای عریض پشتیبانی میشود، این گنبد مخروطی شکل است.

مجسمه برنزی سنت پیتر در قرن ۱۳ میلادی داخل کلیسای سنت پیتر قرار داده شده برخی هنرمندان معتقدند این مجسمه در اوایل قرن پنجم ساخته شده به هر حال این مجسمه نزد مسیحیان بسیار مقدس است و اعتقاد دارند وقتی که از کنار آن رد میشوند باید پای او را ببوسند، اگر سطح نازک و ساییده شده انگشتان پای سمت راست مجسمه را ببنید متوجه میشوید که تاکنون چند نفر این کار را انجام داده اند در حالی که انگشتان پای چپ کاملا سالم باقی مانده است.

درب مقدس کلیسای سنت پیتر در سالهای مقدس باز میشود این درب تنها در سالهای مشخصی بنام یوبیل توسط پاپ باز میگرددو اعتقاد دارند مردمی که از این در رد میشوند تمام گناهانشان بخشیده میشود، یوبیل یعنی سالی که در آن تمام گناهان پاک میشود و هر ۲۵ سال یکبار اتفاق می افتد. وقتی در سالن سمت چپ کلیسا قدم میگذارید آرامگاههای پاپ ها در آن خواهید دید بیش از صد آرامگاه در کلیسای سنت پیتر وجود دارد این آرامگاهها متعلق به نود ویک پاپ امپراتور و ملکه سوید میباشد که برای تغییر مذهب خود به کاتولیگ از سلطنت کناره گیری کرد تعدادی از پیکر پاپ ها در راهروهای سمت چپ کلیسا دفن شده و روی مزار مجسمه همان پاپ به حالت خوابیده قرار دارد سردابه ای در زیر کلیسا قرار دارد که پله های ورودی آن روبروی محراب در مرکز کلیسا میباشد در صورتی که درب سردابه باز باشد میتوانید مزار پاپها و امپراتور مقدس رم و ملکه سوید را در آنجا ببینید.

یونیفرم مخصوص سربازان سویسی در خارج از کلیسای واتیکان بسیار جالب توجه میباشد سربازان سویسی با یونیفرم مخصوص راه راه رنگی داوطلابانه وظیفه حفاظت و امنیت واتیکان را به عهده دارند.

نشان کلیسای کاتولیک همان کلیدهای پادشاهی آسمان است سمبل پاپ و کلیسای کاتولیک دو کلید هستند که به صورت صلیب روی هم قرار گرفته اند و یکی از جنس نقره و دیگری از طلا ساخته شده است کلید نقره ای سمبل قدرت دنیایی و کلید طلایی سمبل قدرت آسمانی است این نشان در پرچم کشور واتیکان و در سردر همه کلیساهای کاتولیک دیده میشود.

مهمترین قسمت موزه واتیکان نمازخانه سیستین میباشد که در آن نقاشی های میکلانژ روی سقف نمازخانه سیستین تابلوی آفرینش و تعداد دیگری از داستانهای کتاب مقدس مسیحیت را به تصویر کشیده، گفته میشود میکلانژ برای نقاشی های روی سقف نمازخانه سیستین به مدت ۴ سال تلاش کرده در تمام قسمتهای موزه واتیکان عکاسی آزاد است به غیر از نمازخانه سیستین ، وقتی که داخل نمازخانه سیستین میشویم تمام مسءولان موزه گردشگران را به سکوت دعوت میکنند.

یکی دیگر از جذابترین موزه واتیکان کره طلایی موزه میباشد که داخل حیاط موزه واتیکان قرار گرفته کره بسیار غول پیکر که داخل آن کره دیگری قرار گرفته این کره درواقع نمادی از ناپایدار بودن کره زمین میباشد.

داخل موزه واتیکان بیشتر از هر موزه دیگری مجسمه های مسیحیت و عریان و نقاشی های مختلف وجود دارد.

یکی دیگر از قسمتهای جالب موزه واتیکان پلکان حلزونی موزه میباشد که در سال ۱۹۳۲ توسط برامانته طراحی و ساخته شده است.که دو پلیکان مارپیچ را نشان میدهد.

یکی دیگر از قسمتهای جالب توجه واتیکان گالری مصر میباشد که مجموعه ای دیدنی از مومیاییهای مصر باستان مقابر مصری و مجسمه های مصری قرار داده شده است.

سالن فرشها و پرده های نقش دار نیز در موزه واتیکان بسیار جالب توجه است و زمانی که وارد سالن فرشها و پرده ها میشوید به نقاشیهای سه بعدی سقف سالن نیز دقت کنید، فرشهای سمت راست در این سالن نوع زندگی پاپ را نشان میدهد و فرشهای سمت چپ توسط شاگردان رافاعل طراحی شده و سبک زندگی مسیحیت را به تصویر کشیده جنس تمام فرشها در سالن فرشها در موزه واتیکان از جنس ابریشم میباشدو تارهای آنها از طلا و نقره بافته شده است.

مهمترین فرش سالن فرشها فرش رستاخیز مسیح میباشد، اگر با دقت به فرش رستاخیز مسیج دقت کنید متوجه میشوید که وقتی از سمت چپ به این اثر نزدیک میشوید و برای چند لحظه به چشمان حضرت مسیح خیره شوید و بعد از آن گذر کنید گویا حضرت مسیح با نگاهش شما را دنبال میکند و میتوانید مانند اثر مونالیزا هنر پرسپکتیو را در این اثر ملاحظه فرمایید.

سالن دیگر در موزه واتیکان سالن نقشه های موزه میباشد که سقف این سالن بعد از سقف کلیسای سیستین زیباترین و بینظرترین سقف در موزه واتیکان است که این سالن شامل بزرگترین کلکسیون نقشه های جغرافیایی نقاشی شده با سایزهای بزرگ دیواری میباشد که به دستور پاپ گرگوری در ابتدای قرن ۱۶ در یک جا جمع شده است در این نقشه ها دقیقا محل رشته کوهها دریاها و حتی مسیر حرکت کشتیها را در آبهای زمان قدیم میتوان مشاهده کرد در برخی نقشه ها نیز محدوده امپراتوری پارسی ها و رومیها ترسیم شده و میتوانیم نام خلیج فارس را به نام سینوس پرسی در آن نقشه ها مشاهده نماییم.